IPP90R800C3
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
IPP90R800C3
Transistor Polarity : N-Channel
Technology : Si
Id - Continuous Drain Current : 6.9 A
Mounting Style : Through Hole
Tradename : CoolMOS
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Package / Case : TO-220-3
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Channel Mode : Enhancement
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage : 900 V
Packaging : Tube
Product Category : MOSFET
Number of Channels : 1 Channel
Vgs - Gate-Source Voltage : 20 V
Rds On - Drain-Source Resistance : 800 mOhms
Manufacturer : Infineon Technologies
Description : MOSFET N-Ch 900V 6.9A TO220-3 CoolMOS C3