LT3970EDDB-3.42#TRMPBF
Synchronous Rectifier : No
Frequency - Switching : 200kHz ~ 2.25MHz
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : 10-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Min) : 4.2V
Function : Step-Down
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.42V
Output Type : Fixed
Current - Output : 350mA
Voltage - Input (Max) : 40V
Voltage - Output (Max) : -
Topology : Buck
Number of Outputs : 1
Package : Tape & Reel (TR)
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Series : -
Supplier Device Package : 10-DFN (3x2)
Mfr : Analog Devices Inc.
Output Configuration : Positive
Base Product Number : LT3970
Description : IC REG BUCK 3.42V 535MA 10DFN
Contact Now
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.42V 1 Output 350mA 10-WFDFN Exposed Pad