TCR3UF18B,LM(CT
Product Categories
SHENZHEN ECER NETWORK TECHNOLOGY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
TCR3UF18B,LM(CT
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) : 0.464V @ 300mA
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Package / Case : SC-74A, SOT-753
Protection Features : Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed) : 1.8V
Number of Regulators : 1
Output Type : Fixed
Current - Output : 300mA
Voltage - Input (Max) : 5.5V
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Current - Quiescent (Iq) : 680 nA
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
PSRR : 70dB (1kHz)
Series : TCR3UF
Supplier Device Package : SMV
Mfr : Toshiba Semiconductor and Storage
Output Configuration : Positive
Base Product Number : TCR3UF18
Description : IC REG LINEAR 1.8V 300MA SMV
Contact Now
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SMV